PL EN
Prototyp terminala radiokomunikacyjnego o zwiększonej odporności na zakłócenia i podsłuchy, przeznaczony dla administracji publicznej

Kierownik projektu:

  • Prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Pach

Instytucje realizujące projekt:

  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszicaw Krakowie - Lider Projektu
  • DGT Sp. z o.o.
  • PPBW Sp. z o.o.

Cel projektu:

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie prototypu innowacyjnego terminala telekomunikacyjnego, przeznaczonego do bezpiecznej realizacji usług transmisji głosu i danych w oparciu o komercyjne sieci bezprzewodowe GSM/UMTS/HSPA i CDMA2000 Rev. A, oraz sieci stacjonarne IP/VoIP.

Opis projektu:

Za pośrednictwem wytworzonego terminala realizowane będą usługi telefoniczne oraz szerokopasmowej transmisji danych, w tym dostępu do Internetu i Intranetu (bezpieczne tunelowanie VPN). Terminal ten zaoferuje pełną elastyczność w dostępie do sieci stacjonarnej i bezprzewodowej, a co za tym idzie znacznie podwyższy dostępność do usług w każdych warunkach. Dostęp do sieci UMTS/HSPA zapewni najszybszą transmisję danych w obszarach, gdzie operatorzy posiadają infrastrukturę 3G, z kolei dostęp do sieci CDMA2000 to możliwość realizacji usług transmisji głosu i szerokopasmowej transmisji danych w obszarach, gdzie nie ma zasięgu sieci UMTS/HSPA, oraz realizacji usług o gwarantowanej dostępności czy usług dyspozytorskich, które w odróżnieniu od sieci GSM oferują niektórzy operatorzy sieci CDMA2000. Podstawowe cele adresowane przez tworzony system to przede wszystkim niezawodność realizacji połączeń, gwarancja poufności transmitowanych danych oraz spójny system zarządzania.